Şimdiye Geri Dön

Zihin çok hızlı bir şekilde geçmişe, geleceğe kaçar gider. Bir şeyi düşünürken birden başka bir şeye dikkatimiz kaymış veya bambaşka bir yere dalmış gitmiş bulabiliriz kendimizi. O anlarda biz dünyanın en güzel yerinde bile olsak zihnimiz bizi yarın yapacağımız işin zorluğuna veya geçen hafta arkadaşımızla yaşadığımız tartışmaya götürmüş olabilir. O an da, o ana ait her şey de böylece kaçar gider. O ana nasıl geri dönebiliriz – yaptığımız konuşmaya, önümüzde açık olan kitaba, yürüdüğümüz yola?
???
Bir türlü sakinleşemeyen, anda kalamayan, daldan dala, konudan konuya atlayan maymun zihnimizi sakinleştirmek için dikkatimizi nefesimize geri getirebiliriz. Kendimizle, nerede olduğumuza dair farkındalığımızla yeniden bağlantı kurabiliriz ve şu üç soruyu sorarak kendimizi şimdiki zamana tekrar ve tekrar getirebiliriz.
Thich Nhat Hanh, “Unutkanlığın tersi dikkattir. Mindfulness, zihin ve beden ile birlikte gerçekten orada olduğunuz zamandır “diyerek, unutkanlığımızdan uyanmak için şu ana geri dönmemizi sağlayacak üç soru paylaşır.
???
Şimdiye Geri Dönmek İçin Üç Soru:
❤️NEREDEYİM?
Bunun cevabını bulmak için duruyorum. Fiziksel olarak hareket etmeyi bırakıyorum ve oturuyorsam ayağa kalkıyorum. Etrafa bakıyorum, derin bir nefes alıp unuttuğum bedenimi tekrar hatırlıyorum.
❤️NE YAPIYORUM?
Anlam aramadan ve yargılamadan tam olarak ne yaptığımı gözlemlemek için biraz zaman ayırıyorum. Derin bir nefes alarak şu anda yaptığım şeye farkındalık getiriyorum.
❤️KİMİNLEYİM?
Kendine sor, “biriyle birlikte miyim yoksa yalnız mıyım?”, “Şu anda kim konuşuyor?” Yalnız isen yüzüne, koluna dokun, aynada kendi gözlerine bak veya gözlerini kapatıp nefes al. Biriyle birlikteysen, derin bir nefes alıp o kişiyle bağını yeniden andaki farkındalığın ile kur.
???
Kendinize bu soruları sorarken, zihninizde neler olup bittiğini gözlemlemek için birkaç derin nefes alıp verin. Zihni izlemek dönüşüm için bir fırsattır. Nefese odaklandığınız her zaman siz andasınız, zihniniz sizinle demektir.
#mindfulnesspratikleri#şimdiyegeridön#mindfulness#üçsoru#thichnhathanh#neredeyim#neyapıyorum#kiminleyim#farket#maymunzihni#stresyönetimi#iyiyaşam#saglikliyasam