Başkalarına Şefkat

?İçimizdeki şefkati beslemek için yapabileceğimiz kısa bir meditasyon ile her şeyin birbiriyle derinden bağlantılı doğası üzerine düşünerek, başkalarının varlığının bizim varlığımıza anlam verdiğini hatırlayabiliriz. Son dönemde yaşadığımız Covid-19 salgını bize, birimize bir şey olduğunda tüm sistemin de bundan etkilendiğini çok iyi şekilde anlattı. Ben senin için sağlıklı kalmalıyım, sen de benim için. Birbirimize destek olarak yaşadığımız böyle bir dünya ancak gerçek huzura ve mutluluğa kavuşabilir. Yaşamanızı mümkün kılan şeyin başkalarının sağlığı, dikkati olduğunu, bizim var oluşumuza anlam veren onların var oluşunun olduğunu ve iyi olma halimize katkıda bulunan bu dünyadaki tüm insanların eylemleri olduğunu anladık.

?Kısa şefkat meditasyonu için rahat bir yere oturun, sırtınız dik, ayaklarınız yere basıyor ve allerinizi kalbinizin üzerine koyup gözlerinizi kapatın. 
Yüzünüzde bir gülümseme yaratıp kalbinizin açılmasına izin verin.

?Kalbinizde bir minnet ve şükran duygusunun ortaya çıkmasına niyet edin.

?Başkaları da, sana iyilik dilendiğinde mutlu olduğun gibi mutlu oluyor, başkaları da senin gibi acı ve üzüntüleriyle ilgilenildiği zaman kendini önemli hissediyor. Başkalarının mutluluğuna sevinmek ve onların acıları ve kederleriyle ilgilenmek niyetimiz aslında hepimize destek oluyor. 

?Başkalarının mutluluğuna sevinin. Acı ve kederi ile bağlantı kurun. 

?Başkaları ile bağlantı kurduğumuzda kendinizi olduğu kadar tüm insanlığı da desteklemiş oluruz.

?Bu hislerle dolu hissettiğinizde, biraz o his içinde kalın ve sonrasında yavaşça gözlerinizi açın.