Liderlik Etmeye Cesaret Etmek (Dare to Lead) – Brene Brown

Brene Brown’u 2010 yılında Londra’daki ICF konferansında ilk defa tanımıştım. Çok etkileyici bir konuşma yapmıştı ve aklımda “vulnerability” kelimesi ve ifade ettikleri kalmıştı. Hem ingilizcesi hem de turkcesi benim için çok ilginçti. Utanç, kırılganlık göstermek, savunmasızlık, cesaret daha önce üzerinde o kadar da çok düşündüğüm, fark ettiğim kavramlar olmamıştı. O zamandan beri yazdığı her kitabı okudum ve her birini çok sevdim. Çalıştığım çoğu kisiye Brene Brown’u tanıştırdım, onun araştırma sonuçlarından çıkardığı bilgileri paylaştım. Kendi sertliğimi nasıl yumuşatabileceğimin yollarını onun paylaştığı bilimsel sonuçlarda sorguladım. Son kitabı “liderlik etmeye cesaret etmek” liderler üzerinde yapılan ve kendi şirketinde kendi liderliği ile ilgili farkındalıklarınını kapsayan bir kitap. Ne önceki kitaplarından farklı ne de onların aynısı. Brene Brown’un kitaplarını okumadan onunla Houston TedTalk konuşmasını dinleyerek tanışın derim. Kitapta çok değerli öneriler var ve çok açıklayıcı örnekler. Modellemeler, metaforlar ve listeler de benim için çok çekici öğrenme materyalleri. Liderlik stratejikerini bizi daha iyi ebeveynler, eşler ve dostlar yaptığı için de önemsiyorum.

Sevgili Roya Heideri’nin “çok yol acıcı, kendimi ve birlikte çalistiğim insanları içinde bulduğum, insan olma, zayıflıkta bulduğumuz esas güç allayışını pencere gibi açan bir kadın ve yazıları” değerlendirmesine de gönülden katılıyorum.

Suçlamadan, utandırmadan, alay etmeden, mükemmeliyetçiliğin sertliğine sığınmadan, duygusal baskı yapmadan da yaşamak da mümkün. O kadar çok güzel bölümü var ki kitabın; şefkat gösterme, değerlerimiz, empati, güven, bütünlük, geribildirim bunların başında geldi benim için. “Braving” ve “uydurduğum hikaye” uygulamalarına bayıldım, en kısa zamanda grup çalışmasında deneyeceğim. Kitabı okurken bir yelkenlide güvenli, bildiğim sularda yol alırken, kendi iç gücümü hissettim ve aynı zamanda yeni yerler de keşfetmiş, kendini bir sonraki liderlik sürecine de hazırlamış biri gibi gördüm. Akıcı ve seni de içinde akıtan bir kitap. 
#brenebrown#liderliketmeyecesaretetmek#kırılganlık #savunmasızlık #liderlik