Zindelik Testi

Bütünsel Zindelik Testi

Zindelik yüksek farkındalık ve bilinçli seçimlerle kişinin potansiyelini gerçekleştirmesi ve sürdürmesidir. Zinde, sağlıklı, doyum noktası yüksek bir yaşam istiyorsak kendimize bütünsel yaklaşmayı ve değişim yaratmayı benimsemeliyiz.
Zinde bir yaşam denge ve rahatlık duygusu da dahil olmak üzere kendimizi bir bütün olarak tanımaktan geçer. Bu bizim için şimdi işlerin iyi gittiğini ve yarın da iyi gitmeye devam edeceğini hissetmemiz demektir.

Stres, bağımlılık, hastalık ve zorlayıcı deneyimler sağlık ve dengeyi olumsuz etkiler. Zindelik, aşağıdaki sekiz boyutun tümünü içermektedir. Her bir zindelik yaşam boyutu genel yaşam kalitemizi etkiler, çünkü zindelik ne kadar yaşadığımız (uzun ömür) ve ne kadar iyi yaşadığımız (yaşam kalitesi) ile doğrudan ilgilidir.

Sekiz boyutlu zindelik modeline baktığımızda, sekiz boyutun da birbiri ile ilişkili olduğunu bilmeliyiz. Maddi olarak stresli hissettiğimizde (örneğin, artan borç), duygusal stres (kaygı) yaşar, bu da bazen fiziksel sorunlara (hastalıklara) veya iş yerinde performansımızın düşmesine (mesleki) neden olur ve hatta yaşamdaki birey olarak anlamımızı ve amacımızı sorgulayabiliriz (manevi).

Bütünsel Zindelik, içinde 8 zindelik alanının bulunduğu bir modeldir. Bütünsel Zindelik Testi toplam 80 sorudan oluşan ve 8 zindelik alanını ölçen bir testtir. Testin ölçtüğü zindelik alanları aşağıda gösterilmektedir.
Size başarılı bir zinde yaşam yolculuğu diliyoruz!

 

Testi deneyimlemek için lütfen bizimle iletişime geçin.
Uzm, Psi. Dan Zeynep Balcı