9mindfulness-tutum-programi-sayfasi

9 Günlük MINDFULNESS Tutumlarına Dayalı Okuma Serüvenine Hoş Geldin

Yaptığımız her eylem, inanç setimizle bağlantılıdır. Bunlar birlikte zihin yapımızı, başka bir deyişle günlük yaşamlarımız için kullandığımız senaryoyu oluşturur. Ancak, zihin yapımızı değiştirmek mümkündür. Bu, tüm eylemlerimizi belirleyen zihin yapımızın bilinçli bir şekilde yeniden programlanmasını gerektirir.
Modern mindfulness eğitiminin babası olan Jon Kabat-Zinn, hepsi birbirine bağlı ve aynı zamanda çok ayırt edici özellikleri olan 9 temel tutumunu belirledi. Bu temel tutumları öğrenmek, daha iyi, daha tatmin edici yaşamlar sürmemize yardımcı olabilir.

Evet “Mindfulness şimdi ve burada olmak” demektir, ancak bunu nasıl bir tutum ile yaptığımız çok önemlidir. Çoğu zaman hayatta fark ettiklerimiz bize mutsuzluk, öfke, üzüntü, hayat kırıklığı yaşatacak şeyler olduğundan, o an fark ettiklerimizi nasıl bir tutum ile ele alıp, neyi yapmayı seçeceğimiz ancak bizi özgürleştirebilir.

Mindfulness’ı bir yaşam tarzı haline getirmek için Jon Kabat-Zinn’in oluşturduğu, yaygınlaştırdığı ve teşvik ettiği 9 mindful tutumu tek tek her gün ele alacağız.

  • Yargısızlık (Non-judging)
  • Sabır (Patience)
  • Başlangıç Zihni (Beginner’s mind)
  • Güven (Trust)
  • Çabasızlık (Non-striving)
  • Kabul (Acceptance)
  • Bırakmak (Letting Go)
  • Şükran (Gratitude)
  • Cömertlik (Generosity)

Mindfulness ile daha önce tanışmış olabilirsin ya da ilk defa bu kavramı duymuş olabilirsin. Neredeysen oradan bana katıl ve 9 gün boyunca mindfulness kavramını hayatında öncelikli olarak yaşamaya ve içselleştirmeye niyet et.
Meydan okumanın İngilizcesi challenge. Bu kelime içinde biraz zorluk, biraz keyif, biraz öğrenme, biraz iddia ve bolca ilerleme barındırıyor. Bu nedenle emek harcamaya, yeni bir alışkanlık kazanmaya var mısın? Hazırsan ben de seninle başlamak için hazırım.

Meydan okuma sırasında, mindfulness kavramını daha yakından yaşamaya, günlük hayatına mindfulness pratiklerini eklemen için destek olmaya, eski düşünce kalıplarını yıkmaya, şimdiki ana seni daha çok getirip dokundurmaya ve iç benliğinle bağlantı kurmaya motive edeceğim.

9 gün boyunca neler olacak ve bu süreç nasıl işleyecek?

Her gün farklı bir mindfulness tutumuna odaklanacağımız bir mail alacaksın. O güne ait mindfulness tutumu ile ilgili meydan okumasını gerçekleştirmeni senden bekliyor olacağım. Her gün sana gelen mailde, gün boyunca o günün tutumunu benimsemen için seni motive edecek bilgiler bulacaksın. Her gün yaşadığın deneyimleri ve fark ettiklerini yazacağın bir günlük tutmanı öneririm.
Tutumlar birbirini destekler ve birbiriyle derinlemesine bağlantılıdır. Birini uygulamak diğerlerini anlamaya ve onu da uygulamaya yol açacaktır.

Ben kimim?

Ben Akademik Psikoloji’nin kurucusu Zeynep Balcı. Amacım, daha sakin, daha bilinçli bir yaşam tarzı için sana destek olmak. Sanal ortamda bir arada olmak, tanışmak kulağa tuhaf gelse de güzel.

9 günlük Mindfulness Tutumlarına Dayalı Meydan Okuma Serüveni ücretsiz bir yolculuk. Bu yolculuğa katılmasını istediğin arkadaşların varsa onları da hemen bu sürece davet et, dahil et. Bu çalışmayı tanıdığın bir kişi ile birlikte deneyimlemek, paylaşmak senin için de daha etkili olabilir.
Bu yolculukta her gün mindful tutumlardan birisini hayatında daha fazla deneyimlemek için niyet etmen yeterli olacak.

Haydi 9 Günlük Mindfulness meydan okumaya hazırsan başlayalım:=)

9 günlük serüvene katılmak için formda belirttiğiniz mail adresine ilk gün tutum açıklaması gelmiş olması gerekiyor.

Zeynep Balcı
Zeynep Balcı