“Tıpkı Benim Gibi” Pratiği

Mindfulness Pratiği

Bu pratikte başkalarına ne kadar benzer yönlerimiz olduğuna odaklanacağız. Biz genelde farklıklara odaklanınız. Bizden çok farklı görünen insanların bile temelde bize benzer yönleri çoktur. Çok iyi tanımadığınız, çatıştığınız veya hatta düşmanım dediğiniz biriyle bile bir çok ortak noktamız vardır. Bu kişilerle ilişkilerimizde şefkat ve anlayış yaratmak istersek, niyet edersek mümkündür. Bunu ortak deneyimlerimizle, ortak var oluş temellerimizi hatırlayarak yapabiliriz. Çünkü hepimiz insanız.

Bu pratik ile aslında kendi duygu ve düşüncelerimizi olumsuz taraftan olumlu tarafa geçirerek kendi sağlık, esenlik düzeyimize olumlu katkı sağlamış oluruz. Kimse başkasının ona yaptığına üzülürken, başkasına öfkelenirken bedenini, ruhunu, düşüncelerini olumlu destekleyemez, kendine iyi davranamaz. 

Pratiğe başlarken rahat bir yere yerleş, dikkatini nefesine getirip birkaç nefes alıp ver. Şimdi gözlerini kapatabilirsin. Nefes alırken bedeninde tarama yaparak sıkışık hissettiğin bir yer var mı onu araştır. Fark ettiğin ne varsa kabul et ve nefes verirken nefesinle bedenini rahatlatmaya niyet et. 

Şimdi zihnine çok iyi tanımadığın birini veya belki bir anlaşmazlığının olduğu birini getir. Bu kişinin karşında olduğunu düşün. O da tıpkı senin gibi bir insan. Zihnine getirdiğin ve karşında olduğunu düşündüğün kişiye bakarken aşağıdaki cümleleri sessizce tekrarlayın. 

Bu kişinin bir bedeni ve zihni var, tıpkı benim gibi.

Bu kişinin duyguları, düşünceleri ve duyguları var, tıpkı benim gibi. 

Bu kişi hayatı boyunca tıpkı benim gibi fiziksel ve duygusal acı ve ıstırap yaşadı. 

Bu kişi de üzüldü, tıpkı benim gibi. 

Bu kişi de benim gibi hayatta hayal kırıklığına uğradı. 

Bu kişi bazen benim gibi kızdı. 

Bu kişi, tıpkı benim gibi başkaları tarafından incitildi. 

Bu kişi zaman zaman kendini değersiz ya da yetersiz hissetti, tıpkı benim gibi. 

Bu kişi de benim gibi endişeleniyor. 

Bu kişi bazen benim gibi korkuyor. 

Bu kişi de benim gibi ölecek. 

Bu kişi de benim gibi arkadaşlık özlemi çekti. 

Bu kişi, tıpkı benim gibi hayatı öğreniyor. 

Bu kişi, tıpkı benim gibi başkalarına karşı şefkatli ve nazik olmak istiyor. 

Bu kişi tıpkı benim gibi hayatın verdiklerinden memnun olmak istiyor.

Bu kişi, tıpkı benim gibi acı ve ıstıraptan kurtulmak istiyor. 

Bu kişi de benim gibi mutlu olmak istiyor. 

Bu kişi de benim gibi güvenli, güçlü ve sağlıklı olmayı diliyor. 

Bu kişi benim gibi sevilmek istiyor. 

Şimdi, biraz durup nasıl hissettiğine odaklan. Nasıl hissediyorsun?  Bu kişiyi farkındalığına getirdiğinde neler fark ettin? Neler deneyimledin? 

Bu kişiyi zihninde karşında olduğunu düşünerek ona iyi dileklerini gönderebilirsin. 

Hayatınızdaki zorlukların kolaylıkla üstesinden gelmek için gereken güce, kaynaklara ve sosyal desteğe sahip olmanızı dilerim. 

Acı ve ıstıraptan kurtulmanızı dilerim. 

Huzurlu ve mutlu olmanı dilerim. 

Tıpkı benim gibi bir insan olduğun için sevilmeni diliyorum.

Zihninizde düşündüğün kişiye bu uygulamayı sizinle yaptığı için o kişiye teşekkür edin. Uygun hissettiren her şekilde teşekkür edin. Bu uygulamayı yaptığın için kendine de teşekkür et lütfen. Şimdi tekrar nefesine dikkatini getir. Nefes almaya ve nefes vermeye odaklan. Bedeninle temasa geç, şimdide hisset, canlı ve burada, şimdi ve burada olduğunu fark et. Yavaşça gözlerini açarak pratiği sonlandırabilirsin.