Mutluluk Beyinde Başlar

Daniel Gilbert Harvard’lı ünlü bir psikolog ve kitabı “Mutluluk Beyinde Başlar” 30’dan fazla diye çevrilmiş, 1 Milyonu aşkın sayıda satılmış bir kitap. Bu kitabı tavsiye etsem mi etmesem mi diye düşündüm, çünkü çok zor okudum, bazı yerleri çok zor anladım, çeviriden kaynaklandığını düşündüğüm karmaşık cümle yapılarına takıldım, Amerikan kültürüne ait şakaları pek kavrayamadım, kısacası karışık duygular içindeydim kendim ile ilgili. Bu kadar beğenilip satılmış bir kitabı neden ben anlayamadım, sıkıldım ve pek de içinde bir şey bulamadım diye kitabı okuduğum süre içinde sorguladım durdum. Kitabı sonun akadar okudum çünkü gerçekten bir bütün halinde yazarın ne demek istediğini anlamak niyetindeydim. Kitap bitince başladım düşünmeye, aklıma internete başmak geldi ve bingo, benimle aynı duyguları yaşayan bir sürü kişinin olduğunu anladım. Derin bir nefes çektim içime ve bu satırları yazmaya ve kitabın içinden aldığım hediyelere odaklanmaya karar verdim. 

Konu beyin, bolca araştırma bilgisi, mutluluğumuzu etkileyen faktörler, hayal gücünün kusurları ve belki tek bir öneri var kitapta. Beynimizin nasıl çalıştığını, anılarımızı, geçmişimizi ve öğrendiklerimizi nasıl kaydettiğini, gerektiğinde bilgileri nasıl çağırdığını anlatan bir kitap. Geleceği nasıl kurguladığımız ve neden hata yaptığımızı bilimsel olarak tanımlama çabası güçlü. 

Hayal kurmayı bırakın, şu anda hayal edeceğiniz olayı daha önce veya şimdi yaşayan kişilere sorun diyor yazar. Çünkü hayal ettiğiniz zaman olacağını düşündüğünüz olaylar veya hissedeceğinizi sandığınız duyguları maalesef hissetmiyoruz ve yaşamıyoruz. Beyin çarpıtıyor, eklemeler, atlamalar yapıyor çünkü. Kitap bunlarla ilgili detay, araştırma sonucu, bilgi dolu. Ama okuduğum ve sonunda kafamda büyük resmi oluşturabildiğim için mutluyum. Yani okurken bittiğinde bu kadar mutlu olacağımı hayal etmemiştim desem:=)))))) Ben okuduğum için memnunum.

Okumak konusunda karar sizin, ama süper akıcı, keyifli bir kitap okumayı HAYAL ETMEYİN derim.