6.GÜN : ÖZ ŞEFKAT - KENDİNLE DOST OL

Merhaba,

Kendini iyi hissetmek ile ilgili her gün bir kavram ve o kavram ile ilgili deneyimleyebileceğin önerileri sana iletiyorum. Durup bir değerlendirmeni istiyorum, nasıl gidiyor süreç?

Hangi konular daha çok ilgini çekti ve denemeye motive oldun, hangi konuları park ettin daha hayatına sokamadın? Bir sor kendine, iyi hissetme halini destekleme süreci nasıl gidiyor? Kendine bu konuda neler söylüyorsun?

Bugün öz-şefkat konusunu ele almak istiyorum. Öz-şefkat başkalarına gösterdiğimiz insaniyeti kendimize de göstermemiz anlamına gelir. Belki işler yolunda gitmediğinde, kendini bağrına basmak da diyebiliriz.

Kendinle ne kadar nazik bir ilişkin var? Kendine iyi davranıyor musun? Kendine iç sesin neler söylüyor? İç konuşma dediğimiz bu sesin sana söylediklerine kulak versen neler duyarsın? Yapılan araştırmalar iç sesimiz ne kadar nezaket, şefkat içerirse kendimize güvenimizin, kararlığımızın, farkındalığımızın da o kadar arttığını göstermiştir. Nasıl başkalarının acılarıyla bağlantı kurmanın, rahatsızlıklarını veya problemlerini azalttığı ve hatta iyileştirmesine yardımcı olduğu gösterilmişse, kendi acılarınla bağlantı kurmak da senin için aynısını yapacaktır.

beautiful-smiling-caucasian-middle-age-woman-with

Hem kendine hem de başkalarına nezaketle yaklaşmak için bazı fikirler:

  • Olumsuz kullandığın dili yakala ve olumlu bir dile nasıl döndürebileceğini araştır. Zorlandığın zamanlarda kendine söylediklerine aşağıdaki cümlelere benzer söylemler katabilirsin, kendi cümlelerini yaratabilirsin, kendine o anda neyin iyi geleceğini senden başka kim bilebilir?

“Canım benim, evet şu an zorlanıyorsun. Zorlandığı kabul edebilirsin, her şeyi kolaylıkla yapamayabilirsin. Zorlanmak normaldir.” 

“Ben buradayım, senin yanındayım. Ne olursa olsun kendime anlayışlı ve sabırlı olmayı seçiyorum. Hepsi geçecek”

“Kendimi olduğum gibi sevmeyi, kabul etmeyi ve kucaklamayı diliyorum.” 

“Şu an bir acı yaşıyorum. Acı yaşamın bir parçasıdır. Bu acıyı kabul ediyorum. Yaşadığım bu acı için kendime nasıl yardım edebilirim?”

  • Unutma: Hepimiz hata yapabiliriz, insanız sonuçta. Bütün insanların ortak özelliği hata yapmalarıdır. Hiçbirimizin kusursuz bir hayatı yoktur ve hiçbirimiz kusursuz değiliz. Bu konuda senin de bir ayrıcalığın yok. Oscar Wilde, “Deneyim, insanların hatalarına verdikleri isimdir” demiştir.
  • Kendini iyi hissettirecek sözcükleri alt alta yazarak bir bak, neler var.

Bugünkü Uygulama

Günlük yazı uygulaması:

Aşağıdaki uygulamayı yazarak yapabilirsin.

Yakın bir arkadaşınla iletişimini düşünmeni istiyorum.

Yakın bir arkadaşınla nasıl bir tonda konuşuyorsun? 

O zorlandığında ona neler söylersin, nasıl destek oluyorsun?

Şimdi de kendinle iletişimini düşünmeni istiyorum. 

Kendinle normalde nasıl bir tonda konuşuyorsun? 

Zorlandığında kendine neler söylersin, kendine nasıl destek olursun?

Bu sorulara cevap verdiğinde arada farklar olduğunu görebilirsin, genelde olan bu çünkü. Yakınlarımıza şefkat, anlayış, destek gösterebilirken, kendimize aynısını yapmıyoruz. Çoğu zaman kendimizle daha eleştirel ve acımasız bir ilişki kuruyoruz. Bunu değiştirmek için önce kendine söylediklerini fark et, sonra nelerle değiştirmek mümkün ona bir odaklan.

Benim en sevdiğim cümleler “canım sağ olsun, elimden geleni yaptım, kendimi seviyorum”

Bir arkadaşınla yaptığın gibi kendinle konuşmak, hatalardan veya başarısızlıklardan ders almana ve kendine çok fazla yüklenmeden devam etmene olanak tanır. Hepimiz bazen berbat ederiz. Kendi kendine daha nazik bir şekilde konuşmak da zor durumların üstesinden gelmene yardımcı olabilir. Bunu kendine şefkatle sarılmak olarak düşünebilirsin.

Kendinle şefkatli, nezaket dolu sohbetler diliyorum. İyi hissetmek kendimize borcumuz.

Yarın görüşmek üzere,

Zeynep Balcı
Zeynep Balcı

  • #iyihissetme hashtag’ini (+ tag @akademikpsikoloji) kullanarak Instagram’da (veya Instagram hikayesinde) düşüncelerini paylaşabilirsin.