3. gün : İletişim - iyi ilişkiler kurmak

Merhaba,

Umarım senin için güzel bir gün oluyordur.

Bugünkü iyi hissetme aracımız başkalarıyla olan ilişkimiz ile ilgili.

Hiç düşündün mü senin için önemli olan kişiler kimler? Bir listesini yapsan bu listeye kimlerin adını yazmak istersin? Bir arada olmasak bile yakın ilişkide olduğumuz kişilerle ilişkimizi besleyebilir, içinde bulunduğumuz sistemdeki kişilerle bağlantı içinde olabiliriz.

Psikiyatrist Robert Waldinger 75 yıl süren Harvard araştırmasından çıkan 3 hayat dersini “Yakınlarınızla aranızda güçlü bağlar kurabilmek, ilişkilerinizde yaşadığınız tatmin ve sizi destekleyen bir eşle sağlam bir beraberlik” olarak özetlemiş.

Mark Twain’ın da dediği gibi ‘’Zaman yok – hayat çok kısa – kavgalar, kalp kırmalar, özürler, hesap sormalar. Sadece sevmek için zaman var – ve fakat, sadece kısa anlar’’. 

Her ilişki kendi içinde birçok zorluk barındırır, bu zorlukları aşmak için de diğer kişiyi değiştirmemiz mümkün değildir. Sadece değiştirebileceğimiz kişi kendimiz olduğu için nasıl yanıt vereceğimizi seçebiliriz. İlişkileri beslemek, değer verdiğini hissettirebilir ve sana da değer verildiğini hissetmene destek olur.İnsanlarla ilişkilerimiz iş başarılarımızı, günlük hayatı hatta sıradan anları bile etkileyebilen bir güce sahip, bu nedenle çok değerli. İyi çevreye ve iyi ilişkilere sahip olmak; başarı, mutluluk, güven ve huzur dolu bir hayata kapı aralayabiliyor.

Güçlü ilişkiler kurmak için birkaç basit ipucum var. Onları denemek ister misin?

  • İletişimde olduğun kişileri bir bütün olarak ele al, sadece söylediklerine, giydiklerine, yaptıklarına odaklanmadan. Nasıl bir ilişki sisteminde yaşıyorsun?
  • Arkadaşlarının yaşamına katkılarını düşün. Hangi nitelikleri sana mutluluk ve güven veriyor?
  • Senin için önemli olan bir kişiyi düşün. Neler ortak yanlarınız, neler farklıklarınız bir liste çıkar. Ortak yanlar kadar farklılıkların da değerini bilmek güzledir.
  • Birisiyle konuşurken daha çok susup onun hikayesini dinlemeye zaman ayır. Cevap vermek için değil, sadece anlamak için dinle.
  • Hayatında olan, sana rol modeli olduğunu düşündüğün birine onda takdir ettiğin yönleri paylaş.
  • Kime bugün “merhaba” veya “seni seviyorum” veya “teşekkür ederim” demek istersin?

Bugünkü Uygulama

Günlük yazı uygulaması: Şimdi güçlendirmek istediğin bir ilişkiye odaklanmanı senden istiyorum.

Bu ilişkini nasıl güçlendirebilirsin?

Yarın görüşmek üzere,

Zeynep Balcı
Zeynep Balcı

  • #iyihissetme hashtag’ini (+ tag @akademikpsikoloji) kullanarak Instagram’da (veya Instagram hikayesinde) düşüncelerini paylaşabilirsin.