12.GÜN : HAYATIN ANLAMI

Merhaba,

Seni kendin için çabandan ötürü tebrik ediyorum. 12 Günlük Kendini İyi Hissetme Programı’nın son gününe geldik. Umarım bu yolculuktan keyif almışındır.

Kendini iyi hissetmek için hayatında senin için anlamlı kaynakları bulmak, daha büyük bir şeyin parçası hissetmek önemlidir. Hayatın anlamı denilince aklımıza büyük bir şey, bulunması zor bir cevap gelir. Anlam bilinçli bir seçimdir. Hepimiz kendi varlığımızın anlamını oluşturma ustasıyız.

John Gardner şöyle ifade eder: “Anlam, bir hazine avcısının ganimet bulması ya da bir bilmecenin cevabının bulunması gibi tesadüfen bulacağınız bir şey değildir.  Anlam, hayatınızın içinde inşa etmeniz gereken bir şeydir. Onu geçmişinizden, ilgilerinizden, bağlılıklarınızdan, insanlık tecrübelerinizden, yeteneklerinizden ve anlayışınızdan, inandığınız şeylerden, sevdiğiniz şeylerden, sevdiğiniz insanlardan ve kendinizi adadığınız değerlerden inşa etmelisiniz. Aradığınız malzeme buradadır. Sizse tüm bunları eşsiz bir biçimde bir araya getirerek gelecekteki hayatınızı inşa edecek kişisiniz. Hadi, hayatınızın sizin için anlamlı ve şerefli olmasına izin verin. Eğer bunu yapabilirseniz başarı ve başarısızlık dengesi daha az bozulacaktır.”

Anlam; vermeye, hizmet etmeye ve bağlantı kurmaya da işaret eder. Joseph Campbell’in “Mitolojinin Gücü” kitabındaki satırlarını çok önemsiyorum ve paylaşmak isterim. “Aradığınız şeyin yaşamın anlamı olduğu söylenir hep. Aradığımızın gerçekten bu olduğunu sanmıyorum. Ben aradığımız şeyin bir hayatta olma deneyimi olduğunu düşünüyorum”.

Hayatının bir anlamı olduğunu düşündüğünde, aksiliklerden daha az etkilenirsin ve genel olarak daha mutlu hissedersin. Hepimiz kendi hayat anlamımızı hissetmek için bir olay veya bir kişi için fark yaratabiliriz. Bu bakış açısı bizim günlük endişelerimizi ve sorunlarımızı farklı bir bakış açısı ile ele almamızı da destekleyecektir. Ama unutma; sana hizmet edecek anlamı oluşturmakta özgürsün.

hayatin-anlami-rUeFrm7NV6E

Hayatının anlamını hissetmene yardımcı olacak birkaç basit yol deneyebilirsin veya kendin bulmaya niyet edebilirsin …

  • Gönüllü çalışmalar yap. Hangi alanda gönüllü bir şey yapmak istersin? (Hayvanları koruma, çevreyi koruma, ilk yardım, tercüme, mentorluk, koçluk, kadınlara destek, çocuklara destek, gençlere destek…..)
  • Senin için anlamlı olan kişilerin ve şeylerin fotoğraflarını bir araya topla. Yarattığın albüm sana ne hissettiriyor?
  • Önem verdiğin bir amaca katkıda bulunmak için ne yapabileceğini düşün.
  • Doğada veya sana ilham veren bir yerde zaman geçir, dur, an’ı hisset.
  • Sen bir şey yarat. Bir sanat eseri, müzik, el işi, şiir….
  • Birine yardım et, kim olabilir? Ne yaparak yardım edebilirsin?

Bugünkü Uygulama

Günlük yazı uygulaması:

Hayatını anlamlı geçirmek için neler yapıyorsun? Bu anlamı derinleştirmek, genişletmek için daha farklı neler yapmayı hedeflersin?

Hayata anlam katan bizleriz, yarınımızı farklı kılmak için yaptığımız ne varsa hayatın anlamı da o’dur. Hayatımız ne kadar anlamlı ise o kadar kendimizi iyi hissederiz, ne kadar iyi hissedersek de o kadar hayata anlam katma isteğimiz olur. Bu döngüyü beslemek o nedenle çok değerlidir.

Yarın kapanış mailinde görüşmek üzere.

Zeynep Balcı
Zeynep Balcı

  • #iyihissetme hashtag’ini (+ tag @akademikpsikoloji) kullanarak Instagram’da (veya Instagram hikayesinde) düşüncelerini paylaşabilirsin.