8.GÜN : YENİ BİR ŞEYLER YAPMANIN TADINI ÇIKAR

Merhaba,

Kendini iyi hissetme koçluk programının 8. gününe geldin. Umarım bu programdan keyif alıyorsun ve faydalarını hissediyorsunuzdur. Devam etmeye hazır mısın?

Bugün seni yeni bir şey yapmayı denemeye davet etmek istiyorum.

Dün eğer birisine iyilik dolu bir adım attıysan umarım ikinize de bu eylem iyi gelmiştir. Yapmadıysan hiç sorun değil, bugün de kendin için fırsat yaratabileceğin en güzel gün!

 

Hepimizin hayatı günlük rutinlerle geçiyor, çoğu zaman da sıkıldığımız, bunaldığımız bir hayatımız olduğunu düşünüyoruz. Bu döngüyü kırmak senin elinde, nasıl mı? Yeni şeyler deneyerek, yeni şeyler öğrenmeye başlayarak, her günü yeni bir gün olarak yaşamaya niyet ederek. Hayatının değişmesini istiyorsan kendini değiştirmelisin. Yeni deneyimlere beynimizin de ihtiyacı var, nöronlarımızı aktif hale getiri, yaratıcılığımızı da tetikler.

Yeni şeyler denemek o anda olmayı, kendimizi keşfetmeyi, yapabildiğimizi veya yapmaya çalışmamızı takdir etmemizi yaratır. Yeni şeyler denemek için hazır olmak, sabır hissini de yanında bulundurmak önemlidir. Eğer hayatında çok karmaşa değişim var ise bir de yeni bir şey deneyimlemek pek akıllıca bir seçim olmayabilir. Bir bak bakalım bugünün yeni bir şey denemek için nasıl bir gün?

yeni-birseyler-yapmanin-tadini-cikar-ARcMbY5CsA4

Yapabileceğin küçük yenilik fikirleri:

  • Üye olduğun müzik kanalı var ise hiç dinlemediğin bir tarz müzik dinlemeye ne dersin?
  • Yeni şeyler dene. Rutininde sıkışıp kalma; değişim bizi en çok geliştiren şeylerin başında gelir. Bu yüzden her gün daha önce yapmadığın bir şey yap. Kendine yeni uğraşlar edin, yeni bir yemek tarifi dene, kullanmadığın elinle yaz, yeni bir oyun öğren, farklı bir uygulama keşfet – değişime açık ol.
  • Sevdiğin ancak son zamanlarda yapmadığın bir şeyi yapmak için zaman ayır.
  • Bilgisayarda bilmediğin bir uygulamayı öğrenmeye başlayabilirsin. İnternette birçok “nasıl yapılır” videosu var, onlar senin öğretmenin olabilir.
  • Örgü örmeye ne dersin?

Bugünkü Uygulama

Günlük yazı uygulaması:

Bugün neyi farklı bir şekilde yapabilirsin? Bugün yeni ne deneyimleyebilirsin? Bir plan yap ve deneyimlerini yaz lütfen.

Bugün farklı bir şey yapmayı başarman kendini iyi hissetmeni ve seni gelecekte başka yeni şeyler denemeye teşvik etmeni destekleyecektir. Ancak şu anda bunların hepsi çok fazlaysa endişelenme, bazen sadece günü atlatmak da büyük bir başarıdır.

Yarın görüşmek üzere,

Zeynep Balcı
Zeynep Balcı

  • #iyihissetme hashtag’ini (+ tag @akademikpsikoloji) kullanarak Instagram’da (veya Instagram hikayesinde) düşüncelerini paylaşabilirsin.