7.GÜN : İYİLİK YAP İYİLİK BUL

Merhaba,

12 Günlük kendini iyi hissetme programınızın yarısındayız. Programdaki bilgilerin, önerilerin, uygulamaların kendini daha iyi hissetmene destek olduğunu umuyorum. İyi hissetme halini destekleyecek farklı birçok fikir daha var, deneyimlemeye hazır mısın?
Dün kendine karşı daha iyi nasıl davranabileceğine odaklandık. Kendine zor zamanlarda olumlu bir iş ses ile destek verebileceğini fark ettin. Bu uygulama başta biraz zorlasa da devam ettikçe kendinin en iyi dostu olmayı çok seveceksin.

Yolculuğumuz, basit ve anlamlı olan başka bir eylemle devam ediyor. Bugünkü etkinlik, başkalarına yardım etmek için küçük şeyler yapmanın bize de nasıl büyük bir destek sağlayabileceği ile ilgili. İyilik yap, iyilik bul. İyilik etrafımızdaki canlıların varlığını fark etmektir. İyi olmak için dikkatimizi kendimizden ötekine kaydırmalıyız. Dikkat iyiliği bize, bizi iyiliğe yaklaştırır.

İyilik her şeyden önce her insanın saygın olduğunu, yaşamaya, saygı görmeye hakkı olduğunu teslim etmekle başlar. Bütün varlıklar birbirine bağlıdır ve birimiz hepimizi etkileriz.

Başkalarına iyilik yapmak kendimizi iyi hissetmemiz ile yakından bağlantılıdır, bu nedenle bugün günümüze daha fazla nezaket eylemi dahil etmenin yollarını araştırıyoruz. Bu, özellikle etrafımızdakiler zor zamanlarla karşı karşıya kaldığında önemlidir. Başkası için nazik bir şey yaptığınızda, onun için bir fark yaratırsınız ve bu aynı zamanda kendi iyiliğinizi de artırır.

iyilik-yap-iyilik-bul-1pAwJiCD60c

Yapabileceğin küçük iyilik fikirleri:

  • Bugün, kendine ve çevrendekilere biraz daha nazik davranmaya niyet et. Bir gülümseme, belki çay yapıp götürebilirsin, birlikte olduğunuz bir resmi gönderip duygularını paylaşabilirsin, eline sağlık diyebilirsin. Senin aklına birçok başka fikir geldiğine de eminim.
  • Sevdiğin birine nasıl hissettiğini sorup onu gerçekten dinlemeye zaman ayır.
  • Yalnız olabilecek veya desteğe ihtiyacı olan birine yardım etmeyi teklif et.
  • Çevren için güzel bir şey yap. Bir organizasyonda gönüllü çalışmak, komşuna “Merhaba” demek, sevdiğin birine gününün nasıl geçtiğini sormak veya iş arkadaşına ne kadar iyi göründüğünü söylemek…  
  • İyilik bazen de uzak kalabilmek inceliğini gösterebilmektir. Düşün.

Bugünkü Uygulama

Günlük yazı uygulaması:

Bugüne kadar yaptığın” iyilik yap, iyilik bul” örnekleri neler oldu? Bugün ne yapmaya niyet ediyorsun?

Unutma, bir gülümseme veya tanımadığın birine selam vermek gibi küçük bir şey bile bir nezaket eylemidir. Eylemlerimiz fark yaratır. Küçük ya da büyük, çevrene yaydığın olumlu etki sana da yansıyacak, kendini daha mutlu hissetmeni sağlayacaktır.

Yarın görüşmek üzere,

Zeynep Balcı
Zeynep Balcı

  • #iyihissetme hashtag’ini (+ tag @akademikpsikoloji) kullanarak Instagram’da (veya Instagram hikayesinde) düşüncelerini paylaşabilirsin.