4.gün : BEDENİNE İYİ BAK


Merhaba,

Bugün kendini iyi hissetmek için neler mümkün?

Dün bir ilişkiyi güçlendirmeyi planladığın ve umuyorum ki günlüğüne bununla ilgili düşüncelerini ve neler yapabileceğini yazdın. Aklına gelen fikirleri uygulamaya geçirdin mi? Senden haber almaktan mutlu olduklarına eminim, bunu açık bir şekilde ifade edememiş olsalar bile. Yaşadığımız ilişkilerde hissettiğimiz bağlılık iyi hissetmek için çok önemli bir destektir.

Bugün bedenine iyi bakma üzerinde biraz duracağız:=) Hayat boyu değişmeyen tek evimiz bedenimiz.

Bedenine iyi bakmak; ne yediğine, ne içtiğine, ne kadar hareket ettiğine, ne soluduğuna, nasıl ve ne kadar dinlendiğine, ne kadar uyuduğuna bağlıdır. Bu konularla ilgili istersen her yerde güncel bilgi, tavsiye, destek bulabilirsin. Tüm bu bilgiler içinde seni iyi hissettirecek olanları seçmek ve kendi ihtiyacına göre hayatına sokmak senin sorumluluğunda. Bedenine neyin iyi geldiğini en iyi sen bilebilirsin. Bedene iyi bakmak için yapabileceklerine bugün odaklanmanı istiyorum.

bedenine-iyi-bak-PC5kB3fC1bM

Bedenine iyi bakmayı günlük rutinine dahil etmenin birçok basit yolu var. İşte bazı fikirler:

  • Dışarı çıkıp yürüyüş yapabilirsin. Yürüyüşünü farklı tempolarda yaparak bedenindeki etkisini gözleyebilirsin.
  • Ne kadar sıvı tükettiğini fark et, bedeninin gün içinde en çok ihtiyacı olan şey su içmek. Haydi bir bardak şimdi içmeye var mısın? Belki içine bir dilim taze limon, nane de eklemek istersin.
  • Sevdiğin bir şarkıyı dinleyerek dans edebilirsin, sıçrayabilirsin, bedenine özgürce hareket alanı yaratabilirsin.
  • Masa başında çalışıyorsan her saat başı kalkıp bedenini hareket ettirebilirsin, esnetme hareketleri yapabilirsin. Unutma, herhangi bir fiziksel aktivite yapmak, hiç yapmamaktan daha iyidir.
  • Gökkuşağı renklerini yeme rutinine ekleyebilirsin. Taze meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek için neler yapabilirsin?
  • Her gün mutlaka göğüs bölgesinin üstündeki iman tahtası diye bilinen bölgeye hafifçe vurarak timüs bezini uyarmak bağışıklığını kuvvetlendirmeye yardımcı ol. Timus bezi titreştiğinde sakinleşiriz, mutluluk hissederiz, bağışıklığımızı destekleriz.

Bugünkü Uygulama

Günlük yazı uygulaması: Bedenine iyi bakmak için bugün neler yaptığını düşünerek bunların enerjine, iyi olma haline nasıl etki ettiğini değerlendir lütfen.

Harekete geçmek çoğu zaman zor olsa da inan bittiğinde kendini daha iyi hissedeceksin. Bunu öğrenmenin tek yolu… Bunun için çaba harca, hem de hemen şimdi!

Yarın görüşmek üzere,

Zeynep Balcı
Zeynep Balcı

  • #iyihissetme hashtag’ini (+ tag @akademikpsikoloji) kullanarak Instagram’da (veya Instagram hikayesinde) düşüncelerini paylaşabilirsin.