11.GÜN : GÜÇLÜ YÖNLERİNİ BUL

Merhaba,

Nasılsın? Şu an zihninden hangi düşünceler geçiyor? Bedeninde hangi hisleri fark ediyorsun? Duyguna bir ad versen ne dersin?

Şimdi nasıl hissediyorsun bir fark et. Senden kendini en iyi hissettiğin bir zamanı düşünmeni ve o dönemde yaşadıklarını tekrar gözünün önüne getirmeni isteyeceğim. Neredeydin, ne yapıyordun, yanında kimler vardı, ne hissediyordun? Sence kendini iyi hissettiğin o anda neyi iyi yapıyordun? Yaptığın ne sana iyi geldi? Ortaya koyduğun en güçlü yönlerin nelerdi? Aklına gelen güçlü yanlarını iyice anlamaya çalış. Başkalarını mutlu etmek mi? Yeni bir şey öğrenmek mi? Arabuluculuk mu? Yaratıcılık mı? Akışta olup çalışmak mı? Güçlü tarafların neyse, hayatını bunları kullanmak üzere tekrar organize edebilirsin, güçlü yönlerini daha da parlatabilirsin. 
Dr. Seligman yaptığı araştırmada katılımcılardan bu egzersiz ile tespit ettikleri güçlü yanlarını 1 hafta boyunca her gün yeni ve farklı bir şekilde kullanmalarını istemiş. Katılımcıların 1 hafta, 1 ay ve 6 ay sonraki sağlık kontrollerinde hayatlarından tatmin seviyesinin daha yüksek, depresyon vakalarının daha düşük olduğu görülmüş. Dr. Seligman bunun sebebinin, kişinin güçlü yanlarını kullanmasının kendisini daha iyi hissetmesine destek olduğunu düşünüyor. Neyi iyi yapıyorsan üstüne giderek daha çok fayda yaratmak, daha iyi ilişkiler kurmak ve daha tatmin edici bir hayat yaşamak mümkün.

guclu-yonlerini-bul-TzVN0xQhWaQ

Yapabileceğin fikirler:

  • Gün içinde güçlü yanlarını fark edip cep telefonuna kaydet. Kaydederken her bir notunun yanına bir emoji de ekle.
  • Güçlü yönlerinin farkına varmak seni nasıl hissettiriyor?
  • Aşağıdaki cümleyi tekrarla:

“Zekiyim, ilgiliyim, sevgi dolu ve güzel bir insanım, esneğim, barışçıyım, olumluyum, ilham verici, canlandırıcı ve harekete geçirenim”.

  • Seni tanıyan iş ve özel hayatından 3 kişiye güçlü taraflarını sor. Bakalım neler söyleyecekler.

Bugünkü Uygulama

Günlük yazı uygulaması:

Kendini en iyi hissettiğin bir zamanı düşün ve o dönemde yaşadıklarının hikayesini yaz. Bu hikâyeyi bir hafta boyunca her gün oku ve kendine şu soruyu sor: O dönemde neyi iyi yaptım? Bana ne iyi geldi? Ortaya koyduğum en güçlü yanlarım nelerdi?

Güçlü yönlerimizi bildiğimizi düşünüyoruz ama sorunca hemen cevap da veremiyoruz, çünkü unutuyoruz, neler olduğu konusunda bocalıyoruz. Olumlu yönlerimizden daha çok olumsuz, eksik yönlerimize dikkatimizi odakladığımız için bizi zorlayan zamanlarda güçlü yönlerimizin olduğu aklımıza bile gelmiyor. Her zaman bu konuda zihnimizi ve bedenimizi hazır tutarsak güçlü yönlerimizi her an kullanabiliriz.

Yarın görüşmek üzere,

Zeynep Balcı
Zeynep Balcı

  • #iyihissetme hashtag’ini (+ tag @akademikpsikoloji) kullanarak Instagram’da (veya Instagram hikayesinde) düşüncelerini paylaşabilirsin.